Wino to elegancki, wyrafinowany alkohol, który idealnie współgra zarówno z wykwintną kolacją, jak i codziennym obiadem. Sztuką jest natomiast wybór odpowiedniego wina do konkretnego dania. Jakie wino pasuje do czerwonego mięsa, a jaki trunek podkreśli łagodność dań z białego mięsa?
Jak dobrać wino do potrawy?
Sztuka dobierania odpowiedniego wina do potrawy jest niemal tak samo ważna jak odpowiednie proporcje w sztuce kucharskiej. W końcu sam trunek stanowi nieodłączny element kuchni, będąc nie tylko dodatkiem do niej, ale bardzo często fundamentem wielu wykwintnych dań. Zadaniem wina w sztuce kucharskiej jest podkreślenie i podkręcenie smaku potraw. Trunek ma zrównoważyć smak dania i podbić harmonię poszczególnych aromatów. Chcąc zatem poznać tajniki sztuki wine pairing, czyli sztuki parowania wina z jedzeniem, musimy wyróżniać się nie tylko znakomitą znajomością samego trunku, ale poznać także arkana kucharskie i rozwijać umiejętności kulinarne.
Do czego pasuje czerwone wino?
Czerwone wino cieszy się ogromną popularnością, a tę w dużej mierze zawdzięcza swojej uniwersalności. Stosowane w kuchni idealnie podbija smak wielu potraw, genialnie komponując się przede wszystkim z różnymi rodzajami mięs. Jeśli zastanawiamy się, jakie wino do steka, jakie wino do wołowiny czy jakie wino do wieprzowiny będzie najodpowiedniejsze, miejmy na uwadze, że są to dania wyróżniające się intensywnym smakiem i aromatem. Najlepiej będą czuły się więc w towarzystwie takiego samego wina. Zatem, jakie wino do steka wybrać? Odpowiedź brzmi – czerwone wino, naturalnie! Świetnie sprawdzą się tutaj aromatyczne i dojrzałe odmiany. A co w przypadku, gdy bohaterem na naszym talerzu będzie na przykład grillowana dziczyzna? Jakie wino do dziczyzny wybrać? Tutaj, podobnie na wzór powyższych smakowitości, postawmy na mocne i pikantne wino czerwone. Nieco inaczej będzie wyglądało to na przykład w przypadku królika. Zatem, jakie wino do królika wybrać? Tutaj warto pamiętać, że gdy bohaterem dania jest królik smażony czy pieczony, lepiej będzie on komponował się z winem czerwonym, natomiast ten w wydaniu duszonym – z winem z białych winogron.
Dla początkujących sommelierów wystarczająca może okazać się znajomość zasady mówiącej, że do ciężkich i sycących dań na bazie czerwonego mięsa, należy serwować równie ciężkie i bardzo wyraziste wina o barwie czerwonej.
Do czego pasuje białe wino?
Wino z białych winogron jest zwykle znacznie delikatniejsze i mniej intensywne w wyrazie niż wino czerwone. Jest oczywistą odpowiedzią na pytanie: jakie wino do sushi czy owoców morza wybrać. A co z mięsami?
Znając już podstawową zasadę sztuki dobierania wina, możemy się więc domyślić, że białe wino lepiej będzie komponowało się z mięsami nieco lżejszymi i bardziej delikatnymi, takimi jak chociażby drób. A jakie wino do jagnięciny wybrać? Jakie wino do cielęciny będzie najlepszym wyborem? Oczywiście białe wino (choć dopuszczalne jest także łagodne i delikatne wino czerwone). Trunek w wersji białej będzie świetnie współgrał także z królikiem, ale we wspomnianej wersji duszonej. W takim wydaniu podbije ono subtelny smak mięsa. Warto jednak pamiętać, że wino białe jest także dopuszczalne w przypadku dań z wołowiny, jeśli chcemy nieco zrównować i złagodzić jej smak.
Wytrawne, półwytrawne czy słodkie – jakie wino pasuje do obiadu?
Mając już podstawowe rozeznanie wśród win czerwonych i białych, warto pochylić się na chwilę nad ich wytrawnością. Bezapelacyjnie najpopularniejszym i najczęściej podawanym winem do obiadu jest oczywiście wino wytrawne. W zależności od bazy potrawy – białe lub czerwone. Wytrawne trunki świetnie pasują przede wszystkim do dziczyzny, kaczki czy gęsi. W przypadku wołowiny możemy postawić na nieco delikatniejsze wino półwytrawne.
Jeśli natomiast smak po głównym daniu chcemy sobie nieco osłodzić, wówczas do deserów i przekąsek podajmy wina półsłodkie lub słodkie. Te pierwsze genialnie będą współgrały także z różnymi rodzajami serów.
Sztuka dobierania wina… do własnych potrzeb
Niezależnie od zasad obowiązujących w sztuce dobierania wina pamiętajmy, że gotowanie i celebrowanie wspólnych posiłków ma być dla nas przede wszystkim ucztą dla zmysłów i ucztą dla duszy. Choć jeszcze do niedawna wine pairing nie dopuszczał absolutnie żadnych ustępstw i sztywno trzymał się ustalonych zasad, dziś winna sztuka pozostawia nam znacznie więcej przestrzeni na małe ustępstwa. Dla tych, którzy chcą się przekonać, jak odpowiednio dobrane wino może podbić smak potrawy, na degustację wykwintnych dań i najlepszych win zaprasza restauracja w Szczecinie i hotel Dana. W naszej ofercie posiadamy rozbudowaną kartę win z różnych stron świata, dzięki czemu każda potrawa ma u nas idealnie dopasowanego kompana.