Długi weekend czy od dawna zaplanowany urlop mogą być jeszcze bardziej udane, gdy wpleciesz w nie nową, ekscytującą aktywność na świeżym powietrzu! Co powiesz na spływ kajakowy w okolicy Szczecina? Nie obawiaj się, obsługa kajaka nie jest skomplikowana, a w dzisiejszym wpisie podpowiadamy, jak pływać kajakiem w wersji total beginner!
Pływanie kajakiem - jak przygotować się do pierwszego spływu kajakowego
Jeśli chcesz dobrze przygotować się do swojego pierwszego spływu kajakowego, sprawdź, jak się ubrać na kajak oraz co warto ze sobą zabrać, aby pływanie kajakiem było bezpieczne i sprawiało przyjemność.
Co ubrać na kajak?
W domyśle piszemy o rzeczach na letni spływ kajakowy, gdyż właśnie o tej porze najwięcej ludzi decyduje się na swoje pierwsze zetknięcie z tą przygodą. Na wyprawę kajakową ubierz na siebie:
- strój kąpielowy / kąpielówki,
- krótkie, luźne spodenki oraz T-shirt wykonane z szybkoschnącej tkaniny,
- luźną tunikę lub koszulę z długim rękawem,
- czapkę z daszkiem / kapelusz - polecamy wersje z gumką pod brodą,
- okulary przeciwsłoneczne,
- lekkie buty zapinane lub wsuwane (odradzamy klapki lub japonki).
Dodatkowo zabierz ze sobą szybkoschnącą pelerynę przeciwdeszczową oraz lekki polar lub softshell.
Co zabrać na kajak?
Jako pierwsze akcesorium należy wymienić kamizelkę asekuracyjną i wodoodporną torbę lub plecak ze szczelnym zapięciem, do którego warto spakować:
- krem z wysokim filtrem ochronnym,
- wodę,
- prowiant i batony energetyczne,
- telefon z naładowaną baterią i powerbank,
- małą apteczkę,
- ubranie na przebranie,
- koc plażowy,
- worki na śmieci.
Na spływ kajakowy należy zabrać jak najmniej cennych przedmiotów, które, w razie wywrotki, mogą wpaść do wody i opaść na dno.
Jak pływać kajakiem?
Pierwszy spływ kajakowy może jawić się jako coś trudnego i wysiłkowego, ale bez obaw - doświadczeni instruktorzy kajakowi zawsze czuwają nad grupą i dostosowują trasy do możliwości każdego uczestnika.
Jak pływać kajakiem - zacznij od wsiadania
- Kajak ustaw na wodzie wzdłuż linii brzegowej, dziobem pod prąd,
- ugnij nogi, obniżając środek ciężkości,
- prawą rękę połóż na prawej części kokpitu, lewą rękę na lewej, ustabilizuj kajak,
- jedną nogę ustaw wewnątrz, na osi kajaka,
- usiądź na siedzisku i wstaw drugą nogę do środka.
Jeśli płyniesz w kajaku dwuosobowym, to jako pierwsza wsiada osoba z tyłu, ponieważ ona będzie sterować kajakiem.
Jak trzymać wiosło w kajaku?
Uchwyć wiosło oburącz na takiej odległości od piór, aby po podniesieniu dwóch rąk w górę, Twoje łokcie były zgięte pod kątem 90 stopni.
Jak sterować kajakiem?
- Równomierne zanurzanie pióra wiosła od strony dziobu i przeciąganie go do rufy pozwoli Ci płynąć kajakiem na wprost.
- Powtórzenie tego ruchu tylko z jednej strony spowoduje skręcanie kajaka.
- Odwrotny ruch wiosła (od przodu do tyłu) powoduje hamowanie lub zatrzymanie się kajaka w miejscu (jeśli wykonujesz go szybko i naprzemiennie).
Po zakończonym spływie na rzece do brzegu podpływaj powoli i równolegle, jeśli zaś kończysz spływ na jeziorze, to do linii brzegowej zbliżaj się prostopadle.
Pływanie kajakiem może sprawić wiele frajdy!
Szczecin i okolice to dobry rejon na rozpoczęcie swojej przygody ze spływem kajakowym. Malownicze trasy, bliskość natury i błoga cisza sprzyjają odczuwaniu relaksu i uspokajają umysł. Możesz wybrać spływ rzeczny Płonią, Międzyodrzem, Odrą, a także pokonywanie nieruchomych akwenów w okolicy, czyli spływ kajakowy na Jeziorze Dąbie lub Zalewie Szczecińskim.
Pływanie kajakiem odprężą umysł, ale to także aktywność fizyczna, która w dłuższej perspektywie może pozytywnie wpłynąć na wzmocnienie mięśni rąk, ramion, barków, a także pomoże wzmocnić mięśnie całego korpusu.
Jeśli chcesz spędzić wspólny czas z bliskimi, to możesz wzbogacić wyprawę na kajaki o ciekawe trasy rowerowe. Szczecin i okolice mają ich naprawdę sporo, a oglądanie Szczecińskiej Wenecji z poziomu wody oraz niespieszne pedałowanie wśród Puszczy Bukowej lub Parku Kasprowicza będą świetnym pomysłem na spędzenie aktywnego weekendu.
Pływanie kajakiem w okolicach Szczecina
Na początek przygody z kajakami warto wybrać łagodną trasę, niezbyt długą, a już najlepiej pod czujnym okiem przewodnika kajakowego. Jeśli decydujesz się na spływ rzeczny, sprawdź, co oferuje np. rzeka Płonia.
Pływając Płonią wczesną wiosną, zachwycisz się krystalicznie czystą wodą, budzącą się do życia przyrodą oraz wspaniałą ciszą i bliskością natury. Szlaki, które warto odwiedzić w okolicach Szczecina to m.in.:
- Żelewo - Jezierzyce,
- Kołbacz - Jezierzyce,
- Kołbacz - Szczecin Dąbie,
- Szczecin i Szczecińska Wenecja.
Po całym dniu pływania na kajakach z pewnością marzy Ci się zasłużony odpoczynek i relaks w przyjemnym miejscu. Luksusowy Hotel Dana w samym centrum Szczecina oferuje nie tylko doskonałe miejsce na nocleg. Znajdziesz tutaj dania i desery z wykwintnej kuchni, relaksującą strefę SPA z bogatą ofertą gabinetu kosmetycznego, basen, a także saunę parową, suchą i salę fitness.