Pierwsza Komunia Święta to duże przeżycie zarówno dla dziecka przystępującego do sakramentu, jak i dla jego rodziców. Tak podniosłe wydarzenie zasługuje na odpowiednią oprawę i celebrację. Choć wszystko to wydaje się sporym przedsięwzięciem, organizacja komunii krok po kroku nie musi spędzać snu z powiek. O co zadbać przed przyjęciem komunijnym oraz kiedy rozpocząć etap przygotowań?
Organizacja komunii krok po kroku – kiedy zacząć przygotowania?
Do sakramentu Pierwszej Komunii Świętej przystępują dzieci na zakończenie III klasy szkoły podstawowej. W ich przypadku przygotowania do uroczystości rozpoczynają się już od nowego roku szkolnego, czyli we wrześniu. Z kolei sezon komunijny kojarzy nam się przede wszystkim z majem. Rodzice dzieci przystępujących do Pierwszej Komunii mają więc sporo czasu na zorganizowanie przyjęcia i dopięcie wszystkiego na ostatni guzik. Tego nie warto jednak zostawiać na ostatnią chwilę – przygotowania warto rozpocząć razem z dzieckiem. Kluczowe będzie sporządzenie harmonogramu działań oraz spisanie tego, kiedy i co przygotować na komunię oraz jak przygotować przyjęcie komunijne.
Jak zorganizować komunię od A do Z
Organizacja komunii krok po kroku wydaje się sporym wyzwaniem, jednak przestrzeganie kilku zasad, pozwoli nam bezstresowo zorganizować przyjęcie, które na długo pozostanie w pamięci gości. Jak zorganizować komunię i od czego zacząć przygotowania? Od czego powinna rozpocząć się organizacja komunii świętej?
Ustalenie budżetu
Zastanawiając się, jak zorganizować komunię, zacznijmy od podstaw – przeliczenia budżetu i ustalenia tego, na co możemy sobie pozwolić. Ustalenie kwoty, jaką możemy przeznaczyć na zorganizowanie przyjęcia komunijnego, w dużym stopniu będzie warunkowało kolejne punkty z harmonogramu przygotowań.
Przygotowanie listy gości/rezerwacja sali
Kolejnym punktem jest lista gości – ich liczba będzie warunkowała wybór odpowiedniego miejsca na przyjęcie komunijne. Niekiedy rodzice decydują się jedynie na odświętny obiad w gronie najbliższych, innym razem komunię celebrujemy w otoczeniu kilkudziesięciu gości. Warto jednak wiedzieć, że planując uroczystość w najlepszej restauracji czy sali bankietowej, należy wcześniej zadbać o ich rezerwację. Okres komunijny to gorący czas, dlatego rezerwację sali trzeba zrobić co najmniej z półrocznym wyprzedzeniem – najlepiej jak tylko poznamy dokładną datę sakramentu.
Wybranie komunijnego menu
Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie wybór dań zarówno mięsnych, jak i wegetariańskich. Pamiętajmy, że na przyjęciu będą również dzieci, dlatego warto zadbać o to, by menu uwzględniało również ich nieco bardziej wysublimowane gusta smakowe. Nie zapomnijmy o torcie, który tego dnia będzie kulminacyjnym punktem przyjęcia.
Wynajęcie fotografa
Pierwsza Komunia Święta to wyjątkowe chwile, które warto zachować w pamięci. W tym pomoże nam uchwycenie kadrów z tego dnia na zdjęciu. Wybierając fotografa, warto zapoznać się z jego portfolio, by sprawdzić, czy jego styl i estetyka są zbieżne z naszymi.
Wysłanie zaproszeń
Zaproszenia na komunię warto rozesłać z odpowiednim wyprzedzeniem, by każdy z gości miał możliwość zarezerwowania czasu na ten dzień. W zaproszeniu warto zamieścić prośbę o potwierdzenie obecności w konkretnym terminie.
Wybór dekoracji
Zastanawiając się, co trzeba przygotować na komunię, jednym z punktów jest z pewnością wybór stylu przyjęcia i dekoracji. Zdecydujmy, czy chcemy uroczystość w klasycznym i minimalistycznym stylu, czy może planujemy celebrację w nieco bardziej wysublimowanym klimacie. Pewną podpowiedzią będzie też wybór miejsca, w którym urządzimy przyjęcie. Jego charakter może nas nieco nakierować, natomiast zawsze warto skonsultować z managerem obiektu nasze wymagania i pomysły. Dekoracja stołu komunijnego i sali powinny odzwierciedlić atmosferę tego wyjątkowego dnia.
Przygotowanie wyprawki komunijnej
Różaniec, łańcuszek z medalikiem, książeczka do nabożeństwa i świeca – to podstawa wyprawki komunijnej, o którą odpowiednio wcześniej muszą zadbać rodzice.
Atrakcje komunijne
W dniu Pierwszej Komunii Świętej to dziecko jest bohaterem tego dnia. Podczas uroczystości najpewniej będą mu towarzyszyli rówieśnicy oraz nieco młodsze dzieci, dlatego warto przemyśleć atrakcje na komunie, które umilą im czas.
Jak przygotować komunię na tip-top?
Niegdyś domowe przyjęcia komunijne były czystą klasyką. Dziś zdecydowanie odchodzimy od tego rozwiązania, decydując się na znacznie łatwiejszą i bezstresową organizację przyjęcia w restauracji, hotelu czy obiekcie organizującym imprezy okolicznościowe. Wciąż zastanawiasz się nad odpowiednim miejscem, w którym może zostać zorganizowana komunia? Szczecin i elegancki hotel Dana ma w tej kwestii sporo do zaoferowania. Piękne wnętrza, wyśmienita kuchnia i doskonała lokalizacja, a wszystko to dopełnione profesjonalną obsługą na najwyższym poziomie sprawią, że ten dzień pozostanie na długo w pamięci wszystkich gości.