Sauna – miejsce regeneracji i odpoczynku. Relaks dla ciała i duszy. Rytuał, który praktykujemy celem dobrego zdrowia i świetnego samopoczucia. Jednak, by przyjemność ta spełniała swoją rolę i była dla nas bezpieczna, warto znać pewne zasady użytkowania sauny parowej. Jak korzystać z sauny i o czym pamiętać przed rozpoczęciem sesji?
Sauna parowa a łaźnia parowa – czym się różnią?
Ich dobroczynne właściwości znane są już od starożytności. Rytuały saunowe niosą za sobą szereg dobrodziejstw zarówno dla zdrowia, jak i urody. Hammamy, łaźnie, sauny. Sauna fińska, łaźnia rzymska czy sauna mokra – jak korzystać i jak się do nich ubrać? To pytania, które zadajemy sobie przed naszym pierwszym saunowaniem. Warto jednak zacząć od podstaw i wyjaśnić sobie znaczenie konkretnych rytuałów.
Choć sauna parowa bardzo często utożsamiana jest z łaźnią parową, warto wiedzieć, że zasady ich funkcjonowania i warunki w nich panujące, są kompletnie różne. Podstawowa różnica dotyczy wilgotności powietrza oraz temperatury w kabinach. W tradycyjnej saunie parowej temperatura jest znacznie wyższa i oscyluje zwykle w granicach 70-90 stopni, za to wilgotność powietrza jest dużo niższa. W łaźni parowej, czyli saunie mokrej, temperatura jest o wiele niższa i sięga zazwyczaj około 40-55 stopni, natomiast wilgotność powietrza dochodzi do 100 procent. Wydaje się więc, że to łaźnia parowa jest znacznie delikatniejszą formą saunowania. Jednak nawet dla początkujących, korzystanie z sauny parowej może być równie przyjemne pod warunkiem znajomości kilku kluczowych zasad.
Sauna parowa – jak korzystać?
Saunowanie może mieć zbawienny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Warunkiem jest jednak przestrzeganie pewnych zasad, gdy naszym wyborem padnie sauna parowa. Jak korzystać z niej, by wizyta przyniosła oczekiwane efekty? Jak korzystać z sauny parowej, by rytuał był dla nas w pełni bezpieczny?
Pamiętajmy, że do sauny parowej nie należy wchodzić z pustym żołądkiem. Optymalnym rozwiązaniem jest wizyta co najmniej dwie godziny po posiłku. Zabronione jest również spożywanie alkoholu przed saunowaniem. Przed wejściem do sauny należy wziąć prysznic, a po nim dokładnie wytrzeć ciało do sucha. Do seansu zdejmujemy wszelkiego rodzaju biżuterię, która pod wpływem wysokiej temperatury mogłaby doprowadzić do poparzeń skóry. Z tego samego powodu do sauny nie zakładamy również kostiumów kąpielowych, które wykonane są ze sztucznych materiałów. Zatem, jak się ubrać do sauny parowej? A jeśli naszym celem jest łaźnia parowa – jak się ubrać?
Pamiętajmy, że do sauny wchodzimy nago, natomiast konieczny będzie ręcznik, który posłuży nam podczas seansu za siedzisko. Osoby bardziej nieśmiałe mogą również okryć nim ciało. Zaleca się, by jeden seans nie trwał dłużej niż 15 minut. Początkujący saunowicze powinni jednak zacząć od wizyt trwających do 5 minut, z każdym kolejnym seansem wydłużając jego długość. Zakończeniem wizyty w saunie parowej jest ponowny prysznic.
Co daje sauna parowa?
Czasem warto zafundować sobie odrobinę luksusu. Pozwolić sobie na wyciszenie i pełen relaks. Ten może zagwarantować nam SPA w Szczecinie, w którym będziemy mogli poczuć się jak w ekskluzywnym kurorcie zapewniającym odnowę biologiczną. Od czasu do czasu warto wybrać się do sauny, gabinetu kosmetycznego czy zafundować sobie coraz popularniejszy masaż bańką chińską. Efekty uboczne mogą pojawić się po nieumiejętnym wykonaniu zabiegu lub przeprowadzeniu go mimo przeciwwskazań, dlatego w trosce o własne bezpieczeństwo, przed masażem zawsze warto skonsultować się ze specjalistą. A jakie zalety ma sauna parowa? Co daje sauna parowa i jaki ma wpływ na nasze zdrowie?
Poprawa samopoczucia, głęboki relaks i odprężenie to jedne z największych korzyści, jakie niosą za sobą kąpiele parowe. Te mają również ogromny wpływ na nasze zdrowie. Poprawiają funkcjonowanie układu krążenia, usprawniają metabolizm, poprawiają elastyczność oraz jędrność skóry, a także usprawniają procesy trawienne. Co więcej, rozluźniają mięśnie i łagodzą dolegliwości reumatyczne. Dzięki regularnym seansom w saunie parowej zwiększamy także naszą odporność oraz oczyszczamy organizm z toksyn. Warto więc zadbać o siebie i swoje ciało, oddając się regularnym rytuałom w parze.
Sauna parowa – przeciwwskazania
Wiedząc już, co daje sauna parowa, nie sposób się jej oprzeć. Warto jednak pamiętać, że tego typu rytuały nie są przeznaczone dla każdego. Przed skorzystaniem z sauny powinniśmy więc zasięgnąć konsultacji z lekarzem, by ten wyeliminował ewentualne przeciwwskazania. Kąpiele parowe nie są zalecane między innymi osobom z niewydolnością krążenia, chorobami skóry, nadciśnieniem czy przewlekłymi chorobami nerek. Przeciwwskazaniem do wizyty w saunie parowej jest również przebyty zawał, udar czy choroby nowotworowe. Pamiętajmy, że jeśli jednak dostaniemy zielone światło na saunowanie, zanurzenie się w parze może ukoić nasze zmysły i ciało.