Piękne statki, malowniczy port w centrum miasta, niezwykłe okoliczności przyrody, świetna baza biznesowa, ale także… miejsce, w którym odbywa się międzynarodowy festiwal jazzowy. Szczecin! To miasto, które nie przestaje zaskakiwać swoją różnorodnością, a Filharmonia w Szczecinie może pochwalić się zarówno ciekawą historią, ze słynną Violettą Villas czy Krzysztofem Komedą na czele, jak również aktualnie bardzo bogatym repertuarem, gdyż po wymuszonej przez pandemię przerwie znów organizuje ciekawe eventy. Szczecin zaprasza melomanów z całej Polski - i to nie tylko na ucztę kulturalną.
Szczecin. Jazz w kinie, remizie tramwajowej i… w Urzędzie Miasta
Do połowy XX wieku muzycy ze Szczecina i okolic nie mieli łatwego życia - bez wyznaczonego jednego miejsca do ćwiczeń i grania, tułali się od dawnego kina Bałtyk, po Państwowych Zakładach Konfekcyjnych, skończywszy na remizie tramwajowej miasta Szczecin. Jazz, który przechodził w tamtym czasie swój największy rozkwit, rozbrzmiewał także w siedzibie Miejskiej Rady Narodowej, jednak sala koncertowa była zbyt często używana do spotkań o randze państwowej, powodując nieporozumienia między muzykami i urzędnikami. Wreszcie w grudniu 1953 roku powstaje Państwowa Filharmonia w Szczecinie, a wraz z nią pierwszy festiwal jazzowy,. Szczecin, dzięki wysiłkom dyrektora Janusza Cegiełły, w końcu doczekał się własnej placówki kulturalnej, której oficjalna siedziba do niedawna mieściła się w gmachu dzisiejszego Urzędu Miasta. Od 2014 roku Filharmonia została przeniesiona do nowego budynku przy ul. Małopolskiej 48, który stanął w miejscu dawnego Konzerthausu
Legendy jazzu i diwa polskiej piosenki w Filharmonii w Szczecinie
Kolejne lata to okres nawiązywania międzynarodowej współpracy z muzykami z Europy, jak również Ameryki Południowej, a nawet Azji, którzy wnosili ogromną wartość kulturalną na każdy organizowany przez Filharmonię w Szczecinie festiwal. Szczecin jako miasto coraz bardziej się internacjonalizowało, także muzycznie, ale wciąż rodzimi artyści tacy jak Krzysztof Komeda, Jan Ptaszyn Wróblewski, czy Wojciech Karolak stanowili trzon sceny placówki. Filharmonia w Szczecinie może pochwalić się także występem diwy polskiej muzyki - Violetty Villas, której koncert odbył się w ramach jednego z festiwali. “Szczecin i filharmonia nigdy nie były tak okupowane, jak wtedy”- wspominają najstarsi melomani. Ale filharmonia to nie tylko festiwal jazzowy - Szczecin nie zapomniał o miłośnikach oper takich jak “Traviata”, “Nabucco” czy “Carmen”, których koncertowe wersje rozbrzmiewały nie rzadziej niż trąbki i kontrabasy.
Szczecin Jazz 2022 z Candy Dulfer właśnie się kończy. Co do zaoferowania ma Filharmonia w Szczecinie na wiosnę?
O tym, że Filharmonia w Szczecinie również dzisiaj ma się bardzo dobrze, świadczą eventy - Szczecin Jazz 2022 to międzynarodowy festiwal, Szczecin organizuje go od kilku lat, ściągając gwiazdy światowego formatu, takie jak Candy Dulfer, która wystąpiła w tegorocznej edycji imprezy podbijając serca publiczności. I choć Jazz Szczecin 2022 dobiegł końca, Filharmonia w Szczecinie ma do zaoferowania nie mniej ciekawe wydarzenia - koncerty symfoniczne, jak i kameralne z publicznością, a także wystawę - Andrzej Dąbrowski Fotojazz. W kwietniu również zapowiadają się interesujące eventy- Szczecin wraz z Filharmonią w Szczecinie jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Saksofonowego, ale nie zabraknie także elektronicznych brzmień Bass Astral, czy klasyki w postaci Wielkanocnego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena. W maju Filharmonia w Szczecinie będzie gościć Berlin Stattkapelle Quarter, Patti Austin, a także Adama Sztabę i gości w koncercie “Polski top wszech czasów”. Choć Szczecin Jazz i większość imprez oferowanych jest dla dorosłych, filharmonia nie zapomina o najmłodszych organizując cykliczne warsztaty i koncerty dla dzieci i całych rodzin.
Pomysł na piątek - wypad do filharmonii i restauracji w Szczecinie
Ciekawa historia, bogaty repertuar, koncerty czy festiwal jazzowy to jednak nie wszystko! Filharmonia w Szczecinie umożliwia zwiedzanie całego obiektu wraz z przewodnikiem, zarówno w języku polskim, angielskim, jak i niemieckim, a przy tym nie wymaga minimalnej ilości zwiedzających. Drzwi otwarte wypadają w piątek i zwykle towarzyszą im inne eventy, które choć zaspokoją kulturalny głód najbardziej wybrednych melomanów, z pewnością pobudzą apetyt na wykwintną kolację. Restauracja w Szczecinie, którą polecamy nie tylko ze względu na bliską lokalizację - zaledwie pięć minut drogi samochodem od filharmonii - znajduje się w Hotelu Dana. Jeśli cenisz sobie szeroki wybór wyśmienitych dań, doskonały smak i najwyższy standard obsługi - restauracja przy Hotelu Dana odpowie na Twoje wymagania równie koncertowo jak Filharmonia w Szczecinie… A może zostaniesz na dłużej? Jesteśmy pewni, że w szerokiej ofercie pakietów pobytowych hotelu każdy znajdzie coś dla siebie!