Sauna, forma aktywności, która pomimo swojej bogatej historii, w ostatnich latach zyskuje na popularności jak nigdy dotąd. Stanowi serce stref SPA i basenów oraz coraz częściej gości również w naszych prywatnych domach. Poszczególne rodzaje saun, choć różnią się od siebie wykończeniem, temperaturą czy wilgotnością, łączy jedno: każda z nich jest przestrzenią wspierającą zdrowie i dobre samopoczucie. Wyjaśniamy, jakie są rodzaje saun i czym się charakteryzuje każda z nich!
Rodzaje saun i ich korzystny wpływ na zdrowie
Saunowanie stanowi w wielu kulturach ważny element życia zdrowotnego i społecznego. W niektórych zakątkach świata jest obowiązkowym punktem dnia, który ma przynieść relaks, ukojenie i odprężenie. Wartością dodaną jest jej dobroczynny wpływ na nasze zdrowie, ciało i umysł. Warto jednak wiedzieć, że sauna saunie nie równa, a każda z nich gwarantuje nieco inne doznania. Zatem, jakie są rodzaje saun i ich działanie?
Rodzaje saun – którą wybrać?
Według klasyfikacji Polskiego Towarzystwa Saunowego wyróżnia się cztery podstawowe rodzaje saun – sauna sucha, parowa, mokra i sauna na podczerwień. Z dobrodziejstw tych dwóch rodzajów saun można skorzystać również w strefie SPA w Szczecinie, którą oferuje Hotel Dana. Czym wyróżnia się każda z nich? Jak korzystać z sauny parowej, a jak suchej? O tym opowiemy w dalszej części.
Sauna sucha
Sauna sucha, znana również jako sauna fińska – to najbardziej tradycyjny rodzaj sauny. Jej cechą charakterystyczną jest wysoka temperatura powietrza i niska wilgotność. Ta pierwsza waha się zazwyczaj od 60 do nawet 110°C. Z kolei wilgotność powietrza wynosi około 5-15%. Wnętrze sauny wykonane jest z drewna, a ciepło generuje piec ogrzewający kamienie. Drewniane ławy wewnątrz pomieszczenia ustawione są kaskadowo, dzięki czemu korzystający z sauny mogą wybrać miejsce odpowiadające swoim aktualnym preferencjom. Na czym polega różnica? Temperatura i wilgotność w komorze sauny uzależniona jest od wysokości. Ciepłe, lekkie powietrze unosi się do góry i osiada pod sufitem pomieszczenia, podczas gdy chłodniejsza wilgoć zbiera się zaraz ponad podłogą. Z tego właśnie powodu siedzenia na wyższych poziomach będą charakteryzować się wyższą temperaturą, z kolei te poniżej zapewnią przyjemne, komfortowe ciepło.
Sauna parowa
Sauna parowa, znana także pod pojęciem łaźnia parowa, charakteryzuje się znacznie większą wilgotnością powietrza. Często sięga ona nawet do 100%, Temperatura z kolei, oscyluje w granicach 45-55°C. Wnętrze sauny parowej wyłożone jest zwykle płytkami ceramicznymi. Ciepło wewnątrz kabiny wytwarzane jest przez generator pary, który wprowadza wodę do pomieszczenia i przemienia ją w gorącą parę.
Sauna mokra
Sauna mokra opiera się na podobnej zasadzie co sauna sucha. W jej wnętrzu znajduje się piec ogrzewający kamienie, a po polaniu ich wodą powstaje para, która delikatnie osiada na skórze, przenosząc ciepło na całe ciało. Ważne jednak aby sauny mokrej nie mylić z sauną parową. Choć panują w nich zbliżone temperatury, to wilgotność w przypadku sauny mokrej sięga maksymalnie 40%, podczas gdy w saunie parowej może ona wynosić nawet 100%.
Sauna na podczerwień
Ostatni typ sauny, który cieszy się ostatnio coraz większą popularnością to sauna na podczerwień, znana również jako sauna infrared. Zamiast pieca umieszczone są w niej promienniki podczerwieni, które ogrzewają całe ciało. Przenikają one głęboko w głąb skóry, nie podgrzewają jednak powietrza wewnątrz pomieszczenia.
Jaki rodzaj sauny jest najzdrowszy?
Wiele osób zadaje sobie pytanie, jaka sauna jest lepsza – parowa czy sucha? Wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Sauna fińska, z wysoką temperaturą i niską wilgotnością, poprawia krążenie krwi i relaksuje mięśnie. Będzie więc dobrym wyborem dla osób z problemami reumatycznymi. W ogólnej relaksacji ciała i układu nerwowego sprawdzi się także sauna parowa, która wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn, a dodatkowo zalecana jest osobom z problemami skórnymi, takimi jak chociażby trądzik. Będzie ona również znacznie bardziej komfortowa dla osób, które lepiej czują się w niższych temperaturach.
A co z fizycznym wpływem sauny na sylwetkę, czy sauna naprawdę spala kalorie? Tak, sauna, a szczególnie sauna mokra może być elementem pośrednio wspierającym proces redukcji wagi. Wpływa pozytywnie na rozluźnienie mięśni, łagodzi napięcia w ciele, i przyczyni się do generalnej redukcji stresu. Sauna na podczerwień, ostatnia z omawianych, łączy zalety saun suchych i parowych, a dzięki swojej specyficznej charakterystyce jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie tolerują tradycyjnych form saunowania.
Gorący świat pary w hotelu Dana
Zdołaliśmy przekonać Cię, że wizyta w saunie to doskonały sposób na poprawę zdrowia i samopoczucia? Chcesz poczuć to relaksujące ciepło pary dając odetchnąć zarówno ciału, jak i głowie? O jedno i drugie możesz zadbać wybierając hotel w Szczecinie i korzystając z naszej wyjątkowej strefy Wellness & SPA. To wspaniałe miejsce zarówno na weekend w SPA dla przyjaciółek, romantyczny wyjazd we dwoje, jak i odprężający przystanek w ciągu zabieganego dnia. Po relaksującej kąpieli saunowej, możesz również skorzystać z naszego basenu w Szczecinie, a po wszystkim udać się na odpoczynek h we wnętrzach naszych komfortowych pokoi. Zapraszamy do naszego świata odprężenia! Wybierz SPA w Szczecinie i pozwól sobie na chwilę relaksu!