Bankiet zasiadany – jak sama nazwa wskazuje – charakteryzuje się siedzącą formą wydarzenia. Jest prosty w wyrazie, a jednocześnie niezwykle formalny i elegancki. Najczęściej organizowany jest z okazji doniosłych i ważnych uroczystości rodzinnych, ale i biznesowych. Czym charakteryzuje się przyjęcie zasiadane i o czym warto pamiętać planując ten rodzaj celebracji
Co to jest przyjęcie zasiadane?
Bankiet to uroczyste i wystawne przyjęcie organizowane na czyjąś cześć lub dla uświetnienia ważnej okazji. Celebracja może mieć charakter bankietu angielskiego, amerykańskiego lub zasiadanego. Te różnią się formą, poziomem wystawności i charakterem. Ten pierwszy – bankiet w stylu angielskim – to typowe przyjęcie stojące, które zwykle rozpoczyna się wczesnym wieczorem i trwa maksymalnie 3 godziny. Bankiet w stylu amerykańskim to z kolei połączenie elementów bankietu angielskiego i zasiadanego. Charakteryzuje go swobodna, a jednocześnie elegancka forma. Ostatni, czyli bankiet zasiadany – znany także jako przyjęcie zasiadane – w przeciwieństwie do dwóch poprzednich, wyróżnia się wyłącznie siedzącą formą wydarzenia.
Wyróżnikiem tego rodzaju bankietu jest starannie zorganizowana oprawa wizualna oraz wysoki poziom elegancji i formalności. Jednymi z najpopularniejszych form uroczystości celebrowanych w formie zasiadanej są oczywiście przyjęcia weselne czy chociażby chrzciny i komunie. Jednak jest to doskonały pomysł na uświetnienie również ważnych okazji biznesowych.
Charakterystyka bankietu zasiadanego – czym się wyróżnia?
Charakterystyka przyjęcia zasiadanego wydaje się banalnie prosta. Goście zajmują miejsca za zastawionymi stołami, a o to, by niczego im nie zabrakło dba wysokiej klasy obsługa kelnerska. Zarówno ciepłe, jak i zimne przekąski oraz dania główne będące częścią bufetu zasiadanego serwowane są przy stołach. Na nich znajduje się zaledwie kilka pozycji z zimnej płyty, natomiast większość dań serwowana jest na bieżąco przez kelnerów. Niekiedy organizatorzy bankietu decydują się na dodatkowy bufet kawowy, przy którym serwowane są również desery.
Istotą tego eventu i kluczem do sukcesu jest przede wszystkim ustalenie schematu, który nada wydarzeniu rytm i porządek. Niezwykle ważne jest staranne zaplanowanie układu stołów – ten ma umożliwić wszystkim uczestnikom bankietu nawiązanie kontaktu wzrokowego z pozostałymi gośćmi. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się aranżacja wnętrza, w którym pierwsze skrzypce grają stoły ustawione na kształt litery T, U lub L. Uroczystości przewodniczy organizator lub gospodarz imprezy, który rozpoczyna celebrację od oficjalnego powitania gości.
Ile trwa bankiet zasiadany?
Czas trwania bankietu zasiadanego zwykle uzależniony jest od charakteru wydarzenia. Program uroczystości, zaplanowane menu i liczba dań, czy chociażby sama atmosfera spotkania – to wszystko ma wpływ na czas trwania eventu. Zupełnie inaczej będzie wyglądało to w przypadku bankietów firmowych i oficjalnych gali, a inaczej prezentowało się w przypadku uroczystości rodzinnych, takich jak chociażby wesele. Zatem, ile trwa bankiet zasiadany?
Z reguły jest on o wiele dłuższy niż w przypadku przyjęć stojących. Jeśli mamy do czynienia z biznesowymi spotkaniami i kolacją zasiadaną, to uroczystość zazwyczaj rozpoczyna się wczesnym wieczorem i trwa kilka godzin. W przypadku wesela – czas biesiadowania może wydłużyć się do białego rana.
Przyjęcie zasiadane – o jakich zasadach należy pamiętać?
Wiedząc już, co to jest przyjęcie zasiadane, warto zapoznać się z najważniejszymi zasadami dotyczącymi jego organizacji. Od czego zaczynamy? Od kompleksowego planu wydarzenia. Wybieramy miejsce imprezy, ustalamy menu i kolejność serwowanych dań. Planujemy aranżację przestrzeni oraz przygotowujemy agendę wydarzenia. Kluczowym elementem organizacji bankietu zasiadanego jest stworzenie listy gości, zaplanowanie rozmieszczenia miejsc przy stołach oraz wysłanie zaproszeń. Należy pamiętać, że w przypadku bankietów zasiadanych, każdy gość ma przypisane miejsce, które oznaczone jest kartką z jego imieniem i nazwiskiem.
Organizując przyjęcie zasiadane, należy zadbać o to, by obiekt był dopasowany zarówno do charakteru imprezy, jak i liczby gości. Warto rozważyć przede wszystkim eleganckie sale bankietowe, ekskluzywne restauracje czy luksusowe hotele. Szczecin w tej kwestii ma sporo do zaoferowania! Jednym z miejsc, które dysponuje przestrzenią idealnie odpowiadającą wymogom bankietu zasiadanego jest między innymi hotel Dana.
Chcesz zorganizować bankiet firmowy w Szczecinie? A może szukasz miejsca do zorganizowania biznesowej gali czy imprezy integracyjnej w Szczecinie? Poszukujesz eleganckiej i nowoczesnej sali konferencyjnej w Szczecinie? Idealnie trafiłeś! Zapewniamy profesjonalną obsługę oraz przepyszną kuchnię – jedną z najlepszych w mieście! Nasze menu bankietowe zawiera różnorodne propozycje, tak by każde wydarzenie uświetniła perfekcyjnie skomponowane paleta smaków. W razie jakichkolwiek pytań, ale też ich braku – pozostajemy do Twojej dyspozycji!